صفحه اصلی اخبار ادای احترام به استاد عزیز دکتر اعوانی
ادای احترام به استاد عزیز دکتر اعوانی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 27 دی 1397 ساعت 11:23

1- چند هفته قبل اطلاع پیدا کردم که دوستان و ارادتمندان استاد دکتر غلامرضا اعوانی قصد دارند، برای ادای احترام به ایشان دفتری فراهم آورند و به حضرتشان تقدیم کنند. من هم کوشیدم که در حد بضاعت مزجاة خود مقاله ای بنویسم اما چون بیمار بودم و اثر داروها تمرکز حواس و تأمل را دشوار کرده بود، از عهده برنیامدم. در عین ناتوانی فکر می کردم که غیبت در جمع دوستداران و ارادتمندان دکتر اعوانی اگر نه کفران نعمت وجود ایشان، حرمانی بزرگ برای من است. پس ناگزیر درصدد برآمدم به پاس همدمی ها و هم آوایی ها و به حکم ارادت و دوستی و همکاری پنجاه ساله شمه ای از اوصاف و بزرگیشان را بازگویم و به جوانانی که در وادی سخت و دشوار پر از لغزش گاه فلسفه وارد می شوند، به اجمال یادآوری کنم که بکوشند تا اگر می توانند اعوانی‌وار با فلسفه زندگی کنند. فلسفه دوستی دانایی است و استاد دکتر اعوانی با این دوستی زندگی کرده و همچنان بر عهد خود استوار است. سلامت وجود و دوام فیض و افادات ایشان را از خداوند مسئلت دارم.

2- به نظر من دکتر اعوانی از نعمت های این روزگار عسرت و تنگدستی است. او فیلسوف است نه اینکه شغلش گفتن و نوشتن و آموختن فلسفه باشد، بلکه با فلسفه زندگی می کند و همه عمر با فلسفه زندگی کرده است. دکتر اعوانی فیلسوف افلاطونی است یا بهتر بگویم افلاطون را مثال فیلسوف و اسوه اهل فلسفه می داند. افلاطون از نظر دکتر اعوانی فیلسوف الهی است. فیلسوفان متقدم مانند فارابی و سهروردی و بسیاری دیگر نیز افلاطون را فیلسوف و حکیم الهی می دانسته اند. آثاری که این استاد گرامی به زبان فارسی و انگلیسی نوشته یا از فارسی به انگلیسی و از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است، همه از حیث صحت و متانت و استواری ممتازند. دکتر اعوانی نه تنها استادی بزرگ است، بلکه در دیپلماسی فرهنگی ما کارهای بزرگ کرده است. مردی که علاوه بر تضلعش در فلسفه اعم از قدیم و جدید و اسلامی و غیر اسلامی، از نوجوانی با معارف دینی و تفسیر و حدیث و ادب و تاریخ ایران آشنایی و انس یافته و در جمع فلسفه با این معارف کوشش-های موثر کرده است، هر جا برود نماینده شایسته فرهنگ ایران است. این سفیر شایسته فرهنگی ایران که عضو هیئت مدیره انجمن بین المللی فلسفه و عضو پیوسته فرهنگستان علوم است، در چهل پنجاه سال اخیر در کنفرانس ها و سمینارهای بین المللی، فرهنگ و معارف ایران را به جهان و جهانیان شناسانده است، مخصوصاً در سال های اخیر با تدریس در مراکز علمی چین خدمت بزرگی در شناساندن فرهنگ و تفکر ایرانی –اسلامی به چینیان کرده است و گمان می کنم در زمان ما استاد دکتر اعوانی از این حیث ممتاز باشد.

3- روا نیست که از فضائل اخلاقیش چیزی نگویم: تواضع استاد دکتر اعوانی مثال زدنی است. بخل و ضنّت ندارد. در صبر و بردباری و رعایت ادب و نجابت کم نظیر است. اما هر جا پای نظر و حقیقت در میان باشد به صراحت و بی پروا از آنچه حق می داند، دفاع می کند. در طی پنجاه سال دوستی و همکاری هرگز از او تنگ نظری ندیده ام به تعبیر سعدی «نه در خلق بدبین است و نه در نفس خودبین» و با این صفات و اوصاف علمی و اخلاقی است که به مراتب والای فلسفه و حکمت رسیده است. اشاره شد که آموزگار فلسفه در نظر دکتر اعوانی افلاطون است. این افلاطون اندکی با افلاطونی که در کتب تاریخ فلسفه معرفی شده و می شود تفاوت دارد و شاید همان حکیم متأله و متوغّل در نظر که شهاب الدین سهرودی می گفت باشد. افلاطون شناسی دکتر اعوانی مجموعه اطلاعاتی از افلاطون و درباره افلاطون نیست بلکه شناخت و تفسیری از افلاطون پس از طی دوهزار و پانصد سال تاریخ فلسفه است. این افلاطون شناسی یکی از صورت های فلسفه معاصر است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی